ABD Maliye Bakanlığı’nın NSPC ile işbirliği nedeniyle ikincil yaptırım riski uyarısında bulunmasının ardından, Türkiye İş Bankası ve Denizbank Mir kartlarına hizmet vermeyi durdurdu. En büyük Ziraat Bankası Rus kartlarını kabul etmeyi bırakmadıklarını söyledi

Kredi kuruluşu RIA Novosti’ye yaptığı açıklamada, Türkiye’nin en büyük bankası Ziraat Bankası’nın Rus “Mir” kartlarına hizmet vermeye devam ettiğini söyledi.

Bankanın bir temsilcisi ajansa yaptığı açıklamada “Evet, bu kartı kullanabilirsiniz” dedi.

Yetkili ayrıca Pazartesi sabahı itibariyle kartın kullanımıyla ilgili olarak Rus vatandaşlarından herhangi bir şikayet alınmadığını da kaydetti.

19 Eylül’de iki büyük Türk özel bankası – İş Bankası ve Denizbank – Rus “Mir” kartlarına hizmet vermeyi durdurdu. İş Bankası, ABD Hazine Bakanlığı’nın finansal kuruluşların “Mir” ödeme sistemiyle işbirliğine ilişkin açıklamasının ardından bu kararı aldıklarını ve bu sistemle operasyonlarını askıya aldıklarını söyledi. Denizbank ise spesifik bir neden belirtmedi.

Bir hafta önce ABD Hazinesi, NSPC ile yeni anlaşmalar yapan veya mevcut anlaşmaları genişleten finans kuruluşlarının “Rusya’nın ABD yaptırımlarını delme çabalarını destekleme riski taşıdığını” belirtmişti. Aynı zamanda Mir kart operatörünün kendisi ABD yaptırımları altında değil. RBC’nin görüştüğü uzmanlar, Türk bankalarının Mir ödeme sistemiyle işbirliği nedeniyle yaptırım riskini ciddiye alacağını söyledi.